Як в Україні з цифровими правами та що подивитися щоб дізнатися більше про свої права.

Послухаємо про те, як пакистанські жінки відвойовують право на Інтернет, розберемося із цивільними правами і вашим смартфоном, побачимо як онлайн-насилля над жінками вийшло з-під контролю, подумаємо над тим, як переробити Інтернет та дізнаємося що відбувається з цифровими правами в Україні. TED – це некомерційна організація, яка присвячена поширенню ідей, як правило, у формі коротких потужних відео.

Цифрові права жінок у Пакистані

Нігат Дед досліджує інтернет-переслідування, особливо, якщо воно стосується патріархальних культур, таких як та, що в її невеликому селі в Пакистані. Вона розповідає історію того, як вона створила першу в Пакистані телефонну лінію кіберзахисту, спрямовану на надання допомоги жінкам, які стикаються з серйозними погрозами в Інтернеті. Безпечний доступ до Інтернетуце доступ до знань, а знанняце свобода. Коли я борюся за цифрові права жінок, я борюся за рівність“, – говорить вона.

Нігат також заснувала Фонд цифрових прав в 2012 році для дослідження всіх необхідних питань і жіночого досвіду в Інтернет-просторі та боротьби з кібернасиллям. Від лобіювання за вільний та безпечний Інтернет до переконування молодих жінок, що доступ до безпечного Інтернету є їх фундаментальним, базовим, людським правом. Відео

Ваш смартфон – це проблема цивільних прав

Смартфон, яким ви користуєтеся, відображає не лише ваш особистий смак. Він також може визначати, наскільки легко вас можна відстежити. Експерт з конфіденційності Крістофер Согоян докладно пояснює різницю між шифруванням, яке використовує Apple та Android-пристроями та спонукає нас приділяти увагу збільшенню цифрового розриву конфіденційності. “Якщо захиститися від пильного погляду уряду можуть лише багаті та могутні, то це проблема. Це не лише проблема кібербезпеки. Це проблема цивільних прав”, – каже він. Відео

Свобода і контроль у кіберпросторі

У цій яскравій промові на TEDGlobal, Ребекка МакКінон описує поширення боротьби за свободу і контроль у кіберпросторі та ставить питання: Як розробити нове покоління Інтеренету, засноване на відповідальності і свободі замість контролю?”. Вона вірить, що Інтернет прямує до моменту схожого на підписання “Великої Хартії Вольностей”, коли громадяни по всьому світі вимагатимуть свої уряди захищати свободу слова і їх право на спілкування.

У “світі до інтернету” суверенітет наших фізичних свобод чи їх відсутність практично повністю контролювався національними державами. Проте зараз ми маємо новий шар приватного суверенітету – у кіберпросторі. Їх рішення у програмуванні, інженерії, дизайні, умовах надання послуг – усе це подібно закону, який визначає що ми можемо чи не можемо робити з нашим цифровим життям. Відео

Як онлайннасилля над жінками вийшло зпід контролю

У цій проникливій і потужній промові Ешлі Джадд пригадує свій досвід постійного терору у соціальних мережах за її активну соціальну позицію і закликає громадян мережі інтернет, технологічне суспільство, поліцію та законодавців признати офлайн-шкоду від онлайн-цькування. Відео

Як потрібно переробити Інтернет

На зародку цифрової культури Джарон Ланьє брав участь у формуванні ідеї Інтернету як всеобмінного ресурсу, з якого людство могло б черпати знання. Но вже тоді ця ідея піддавалася сумнівам. Як все могло обернутиси: персональні пристрої контролюють наші життя, відслідковують наші дії та постачають нам стимули. Звучить знайомо? У цьому дальновидимому випуску Ланьє розмірковує над «глобальною, трагічною, на диво безглуздою помилкою», яку допустили такі компанії, як Гугл і Фейсбук, коли закладали основи цифрової культури, а також про це, як нам це і виправити.

“Ми не можемо жити в суспільстві, в якому спілкування між двома людьми відбувається тільки виключно при умові його фінансування третіми особами, які бажають ними маніпулювати”, – говорить він. Відео

Як в Україні з цифровими правами?

З травня 2019 року громадська організація «Платформа прав людини» (ППЛ) реалізує проект з моніторингу порушення цифрових прав в Україні за підтримки Counterpart International. Згідно методології всі порушення діляться на два основні види, а саме загального характеру – порушення цифрових прав, які мають вплив на необмежене коло осіб, та індивідуального характеру – порушення, які стосуються окремих осіб і не мають безпосереднього впливу на широку аудиторію.

Під час моніторингу експерти звертають увагу, що вони кожного місяця фіксують порушення загального характеру, що мають триваючий характер і жодних покращень ситуації, нажаль, не відбувається. Мова йде про блокування веб-сайтів.

«У серпні не зменшилась кількість обмежень загального характеру. Блокування 17-ти сайтів слідчим суддею Печерського районного суду Києва залишилось чинним, оскільки апеляційний суд не поспішає розглядати скарги власників веб-сайтів та телекомунікаційних операторів. Більше того, схема стає популярною і в аналогічний спосіб в серпні заблокували ще один веб-сайт (Києво-Святошинський райсуд). Так само, високим лишається рівень загроз, тобто збоїв/зламів в глобальних платформах та різноманітних витоків конфіденціальної інформації в мережі інтернет», – коментує Олександр Бурмагін, виконавчий директор, адвокат ППЛ.

Загалом, по даним моніторингу блокування 240 веб-сайтів триває з 2017-2018-х років, блокування 17-ти веб-сайтів – з липня 2019-го року та 3 веб-сайти було заблоковано в серпні 2019-го року.

У цілому, по в серпні 2019 року було зафіксовано 20 випадків порушення цифрових прав, з них 6 випадків загального характеру (5 – блокування веб-сайтів, 1 – порушення законодавчих обмежень щодо ведення передвиборної агітації) та 14 випадків порушення цифрових прав індивідуального характеру (порушення свободи вираження поглядів та інформації – 11, приватне життя та захист даних – 2, доступ до інформації в Інтернет – 1).

Також, зафіксовано 9 загроз для порушення цифрових прав.

Більш детально про результати моніторингу можна ознайомитися в аналітичному звіті.

Єлизавета Кузьменко для ГО «Платформа прав людини»

Отримати юридичну допомогу

Ваше звернення прийнято і буде оброблено протягом 24 годин. Всього найкращого!

ID Вашої заявки:

Перевірити статус можна за посиланням

* щоб додати кілька файлів - виділіть їх всі разом і натисніть додати (відкрити). По одному файли не прикріпляються!
* обов'язково прикріпіть документи, якщо справа - захист в суді або допублікаційна експертиза Натиснувши кнопку Відправити Ви даєте згоду на обробку своїх персональних даних